czwartek, 26 czerwca 2014

Jak rozplanować ogrodzenie działki

Aby rozpocząć budowę ogrodzenia konieczne jest zgłoszenie tego faktu w Urzędzie Gminy. Czy jest to remont czy budowa nowego ogrodzenia potrzebne są odpowiednie pozwolenia. Przy stawianiu nowego ogrodzenia w miejscu starego, staranie się o zezwolenie jest rzadką praktyką. Warto to jednak zrobić, ponieważ mogą obowiązywać nowe przepisy, planowana jest wymiana nawierzchni, nowe linie elektryczne czy światłowody. Jeśli ogrodzenie znajduje się w innym miejscu niż na mapach, lub chcemy je przesunąć warto tę sprawę zgłosić do urzędu. Może się zdarzyć, że w miejscu naszego płotu planowane są np. nowe chodniki. Wówczas trzeba go będzie rozebrać. Poniżej kilka punktów które należy wyznaczyć planując ogrodzenie:

1. WJAZD

Miejsce wjazdu na działkę zapewne mamy już wyznaczone, ponieważ aktualnie jest to warunek otrzymania pozwolenia na budowę, a przy starszych budynkach brama i furtka mają już swoje usytuowanie.
Wymieniając ogrodzenie lub budując nowe zaczynamy od najważniejszych komponentów: brama oraz furtka. Stanowią one dominantę gdyż są najbardziej widoczne i najczęściej używane. Na tym etapie należy zdecydować jaki rodzaj bramy będziemy stosowali - przesuwna czy dwuskrzydłowa. Najważniejszym kryterium powinna być wygoda wjazdu na posesję. Brama przesuwna jest idealna, gdy działka jest szeroka, a odległość między wjazdem a domem czy garażem jest na tyle niewielka, że otwarta brama skrzydłowa mogłaby utrudniać swobodną komunikację na posesji. Brama dwuskrzydłowa pasuje do działki wąskiej, ale głębokiej. Pamiętajmy, że brama zawsze powinna otwierać się do środka. Z reguły przy bramie znajduje się również furtka. Gdy jednak wejście do domu jest w innym miejscu, furtkę należy umieścić tak, by była blisko wejścia. Jeśli mamy bardzo wąski wjazd na działkę można zastosować połączenie bramy z furtką. Dwuskrzydłową bramę dzielimy tak, by jedno skrzydło pełniło rolę furtki. W ten sposób zarówno wjazd, jak i wejście jest bardzo wygodne.


Warto tutaj zwrócić również uwagę na to, by wjazd do ogrodu był wygodny oraz możliwy również większym samochodem dostawczym. Jeśli ogrodzenie mieści się przy wąskiej ulicy, i każdorazowe parkowanie przed domem blokuje ruch uliczny, warto cofnąć się z bramą delikatnie w głąb działki. Wówczas zyskamy mały parking, na którym zaczekamy na otwarcie bramy, zaparkują nasi goście, a wyjazd będzie bardzo wygodny. To samo rozwiązanie warto stosować przy ruchliwych ulicach. Na zdjęciu, dzięki cofnięciu bramy, mieszkańcy zyskali miejsce na usytuowanie furtki.


2. DODATKOWE PUNKTY DOSTĘPU; brama techniczna, furtka na śmieci, skrzynka elektryczna, gazowa, skrzynka na listy.  

Poza głównym wjazdem na posesję czasami potrzebne jest, by w ogrodzeniu znajdowały się dodatkowe dojścia. 

 • Brama techniczna, to dodatkowa brama która ma ułatwiać dostęp do ogrodu lub miejsca gdzie składujemy np. opał. Watro umiejscowić taką bramę w ogrodzeniu jeśli wjazd z większymi gabarytami do tylnej części posesji bramą główną nie jest możliwy.
 • Furtka na śmieci, dodatkowa furtka. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie dodatkowej furtki dla służb komunalnych, które zajmują się wywozem śmieci. Jest to z pewnością bardzo estetyczna metoda, ponieważ nasze śmieci mają swoje miejsce i nie zalegają na ulicy. 
 • Skrzynka na listy powinna znajdować się przy furtce głównej. Jest to aktualnie wymóg poczty polskiej, by każdy adres posiadał skrzynkę na listy. Można ją zawiesić przy bramce, lub umiejscowić w słupie.
 • Skrzynia elektryczna, gazowa. W przęsłach ogrodzenia wykonujemy specjalne otwory umożliwiające dostęp do skrzynki. Dla bardziej wymagających, którzy nie chcą by ich ogrodzenie "zdobiła" industrialna skrzynia, wykonujemy maskujące drzwiczki. 

3. RODZAJ SŁUPÓW I PODMURÓWKI; 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dla osadzenia ogrodzenia. Proszę pamiętać by murki były odpowiednio głębokie, poniżej strefy przemarzania. Jeśli ktoś decyduje się na kamień, proszę się zorientować, czy jest on odpowiedni na ogrodzenie. Niestety zdarza się, że deszcz wypłukuje niektóre rodzaje kamienia.

 • Podmurówka i słupy betonowe, czy z gotowych betonowych bloczków, do których montowane są brama, furtka i przęsła. 
 • Podmurówka, a pozostała część ogrodzenia metalowa.

 • Ogrodzenie w całości metalowe, jedynie słupy osadzone w ziemi i zalane betonem. 

Należy również pamiętać, by pod bramą i furtką był fundament, natomiast brama przesuwna wymaga dodatkowej stopy na której umieszczony jest słupek, rolki prowadzące oraz ewentualny automat. Stopa jest bardzo ważna by brama przesuwna pracowała prawidłowo.

4. UKSZTAŁTOWANIE TERENU; 

O ile na poziomym terenie nie ma żadnych problemów w postawieniem ogrodzenia, to już gdy działka jest pochyła zaczynają się schody. Dosłownie schody, ponieważ naszym zdaniem, najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie uskoków w podmurówce. Schodkowanie ogrodzenia daje ciekawy efekt i nie zaburza wzoru.

Ogrodzenie może być również wykonane razem ze spadem - ze skośnych elementów ogrodzeniowych.

5. PRZESZKODY NA LINII OGRODZENIA;

Może się darzyć, że na linii naszego ogrodzenia są przeszkody, np. drzewo. Jeśli nie możemy lub nie chcemy ich usunąć, jest możliwość ominięcia przeszkód stosując odpowiednio wymierzone przęsła.


Mam nadzieję że wpis okaże się pomocny. 
Zapraszam do wyrażenia swojej opinii w komentarzu. 


2 komentarze:

 1. Kilka naprawdę fajny porad jak rozplanować ogrodzenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. A brama to wizytówka naszej posesji :)

  OdpowiedzUsuń