środa, 10 grudnia 2014

Sposoby zabezpieczenia wyrobów metalowych przed rdzą

Metal jest najtrwalszym materiałem do produkcji bram, ogrodzeń i balustrad, jednak bez odpowiedniego zabezpieczenia, poddany warunkom pogodowym; deszcz, śnieg, słońce oraz chemikaliów,  szybko traci swe właściwości i zaczyna ulegać korozji. 

Korozja jest procesem powrotu pierwiastków metali do stanu, w jakim występują w rudach.  Aby móc przez długi czas cieszyć się pięknym ogrodzeniem czy balustradą, należy zabezpieczyć je przed tym naturalnym procesem.

Zasadnicze znaczenie dla doboru sposobu ochrony wyrobów metalowych, ma ich docelowe przeznaczenie. 

Elementy użytkowane wewnątrz pomieszczeń odtłuszczamy, czyścimy z nalotów rdzy i pokrywamy farbą dekoracyjną. Do malowania wykorzystujemy farby specjalnie do tego przeznaczone, które dadzą gładką i odpowiednio twardą powłokę. 

Elementy użytkowane na zewnątrz zabezpieczamy na dwa sposoby: poprzez dwukrotne malowanie lub poprzez cynkowanie ogniowe i malowanie.

Pierwszy sposób, dwukrotnego malowania, podobny jest do wewnętrznego, z tym, że przed nałożeniem farby dekoracyjnej elementy pokrywamy wysokiej jakości farbą antykorozyjną podkładową.  Jest to trwały i tani sposób ochrony przed erodowaniem. 

Najtrwalszą i niezawodną metodą zabezpieczenia płotów, bram, balkonów i balustrad metalowych jest cynkowanie ogniowe. Polega ono na zanurzeniu wyrobu metalowego w kąpieli z roztopionego cynku, który przystaje do stali w procesie wytwarzania stopu pomiędzy stalą a cynkiem. Tworzy się w ten sposób odporna, nieprzepuszczalna i mechanicznie niepodatna powłoka o strukturze warstwowej. Grubość warstw na powierzchni stali jest różna i zależy od temperatury kąpieli i czasu zanurzenia w procesie cynkowania ogniowego. Pokrywa cynkowa jest kilkanaście razy trwalsza od stali niecynkowanej. W pierwszej kolejności koroduje cynk, a produkty jego korozji spowalniają dalszy proces. Mimo ewentualnego rozszczelnienia powłoki,  nadal chroni materiał.

O odpowiednią jakość powłoki cynkowej naszych produktów dba OCYNKOWNIA CHRZANÓW, gdzie cynkujemy wyroby. Cynkownie ogniowe w ocynkowni Chrzanów daje 100% zabezpieczenie przed korozją, ponieważ elementy cynkowane są zarówno na zewnątrz, jak i po wewnętrznej stronie profili zamkniętych, ocynk przepływa przez profile i ukryte wewnątrz otwory, a kąpiel cynkowa zapewnia powstanie powłoki w najmniejszych zagłębieniach.


Aby wyrób był odpowiednio ocynkowany, należy go do tego adekwatnie przygotować, już na etapie konstrukcyjnym - wówczas będzie prawidłowo zabezpieczony przed korozją i estetycznie wykończony.
Rama bramy wykonana jest z profilu zamkniętego, z nawierconymi otworami przez które ciekły cynk swobodnie przepływa pozostawiając wewnątrz cienką powłokę. Otwory rozmieszczone są tak, by ciepła substancja swobodnie wpłynęła i wypłynęła. Wypełnienie bramy, wykonane z prętów pełnych i poddane różnym zabiegom, również cieplnym: gięcie, kręcenie, kucie, po kąpieli cynkowej zyskuje na powrót trwałość. Pionowe tralki umieszczone są pomiędzy dwoma płaskownikami, dzięki czemu konstrukcja jest solidna a całość elegancko wykończona. Miejsca rozgrzania materiału poprzez spawanie, są szczególnie podatne na korozję. W najmniejszych zakamarkach - spawy, zakuwki, rozkucia, po zanurzeniu w wannie z cieczą cynkową, pozostaje osłona antykorozyjna.

Tak zabezpieczony wyrób oczyszczamy ze zbędnych zacieków, wytrawiamy i pokrywamy farbą nawierzchniową przeznaczoną do powierzchni cynkowanych, jest to tzw. system DUPLEX. Farba wzmacnia i dodatkowo chroni powłokę cynkową, oraz nadaje wyrobom walorów estetycznych.


Brama, barierka, czy inny wyrób metalowy spełni swe funkcje przez wiele lat. Mimo wyższych kosztów na etapie produkcyjnym, metoda ta jest w perspektywie czasu bardziej opłacalna.

2 komentarze:

  1. Wpis z pewnością mi się przyda, bo mam w planach samodzielne wykonanie balustrady na taras. Mam już potrzebne materiały, posiadam trochę doświadczenia jeśli chodzi o spawanie, więc chciałbym spróbować swoich sił. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po mojej myśli.

    OdpowiedzUsuń