piątek, 14 sierpnia 2015

Jak wybrać wzór ogrodzenia

Ogrodzenie jest elementem obecnym na niemal każdej posesji. Poza funkcją zabezpieczającą teren, bardzo ważną rolę odgrywa jego estetyka i spójność z otoczeniem. Odpowiednio dobrane do stylu budynku i jego otoczenia, dopełniają architekturę całej posesji i podnoszą jej prestiż. Wszędzie doskonale komponują się z otoczeniem, zarówno pośród miejskich zabudowań, jak i w zieleni parków. Ogrodzenia z metalu łatwo dobrać do domów utrzymanych w różnych stylach. Szczególnie elegancko prezentują się, kiedy swoim wyglądem nawiązują do balustrad i innych elementów budynku lub miejsca, które zabezpieczają.
W selekcji wzorów należy kierować się kilkoma zasadami, by odczuć satysfakcję z wyboru.

Pierwszą, elementarną dewizą, jest oparcie swojego wyboru na wzorach, które nam się podobają. A już na pewno, nie należy wybierać wzoru który uważamy za nieładny. Są różne gusta, moda, styl, najważniejsze by pozostać spójnym z własnymi sądami.


Kolejnym aspektem jest przedstawienie zadań, jakie stawiamy przed naszym ogrodzeniem. Jeżeli chcemy, by parkan zabezpieczał naszą posesję również przed wzrokiem innych, należy zdecydować się na bardziej zagęszczone ogrodzenie, lub z dodatkowym wypełnieniem, np. blachą. Dobrym rozwiązaniem, i z pewnością bardzo gustownym jest dodanie do ogrodzenia metalowego zieleni, w postaci drzew i krzewów wewnątrz naszego ogrodu. To rozwiązanie szczególnie polecam osobom które posiadają większy ogród. Żywopłot nie dość że zapewni intymność na posesji, dodatkowo tłumi i zatrzymuje odgłosy ulicy.

Dla osób które chcą odsłonić swoją posesję wachlarz możliwości jest zdecydowanie większy. Tutaj wybór stylu i wzoru jest ograniczony wyłącznie dobrym smakiem i osiągnięciem harmonii. Ogrodzenie może mieć zarówno prosty wzór, składający się z profili, z delikatnymi ozdobami, a także pnącza i motywy roślinne nawiązujące do ogrodu.


W kolejnym etapie selekcji warto zwrócić uwagę na styl, w jakim zachowana jest nasza nieruchomość. Jeżeli nie jest on wyraźnie zarysowany, odpowiednie ogrodzenie może nadać odpowiednią konwencję i formę. Unikalny wzór zapewni tak cenną dzisiaj oryginalność i wyjątkowość.

O ile zawsze jesteśmy otwarci na każdy pomysł, i nie jesteśmy przeciwnikami łączenia różnych form, co często daje ciekawy i niebanalny charakter, to znacząco odradzamy mieszanie zupełnie skrajnych fasonów. Aby nasza posesja nie wyglądała odpychająco czy śmiesznie, powinno się zachować obecną już formę. Dlatego zatem nowoczesne bryły domów lepiej wyglądają ogrodzone zgodnym i prostym nowoczesnym parkanem. Dworki, wiejskie i góralskie domy powinny posiadać uwydatniający ich charakter pas ogrodzenia.

Kolejnym aspektem decydującym o wyborze wzoru jest z pewnością metraż, i związane z nim koszty. Jeśli mamy niewielkie pole do popisu, ponieważ posiadamy wąską działkę możemy sobie pozwolić na bogatszy wzór, bardziej ozdobny, który zdecydowanie będzie wizytówką naszego domu i ogrodu. Z reguły dłuższe linie płotu wykonane są z prostszych elementów, i delikatnych zdobień. Wówczas całość prezentuje się z klasą, i nie mamy wrażenia przepychu. Tutaj można pokusić się o dodatkowe wzbogacenia bramy czy furtki, by podkreślić ich rolę i funkcję.

Mam nadzieję że artykuł okaże się pomocny. W razie jakichkolwiek pytań zawsze chętnie służymy poradą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz